Popis
Strom plodící oříšky pochází ze suchých oblastí Střední Asie, kde doposud roste planě. Kulturní odrůdy se dnes pěstují především v Turecku, Íránu, Itálii, Sýrii, Řecku a Tunisu. Největší vývozcem pistácií, které se v současnosti vyváží do celého světa a tedy i do Evropy je z Kalifornie.
Výška rostliny dosahuje 9 metrů a kvete od května do června. Doba sběru je září až říjen. Pistácie bývají většinou nejdražší ořechy, které se na trhu nabízejí. Pistáciový strom se dožívá 200 až 300 let. Pistácie nejsou příliš náročné na půdu. V teplejších zemích jsou vhodnou plodinou pro chudé, suché horské půdy, kde nelze jiné, na trhu často méně ceněné druhy ořechů pěstovat. Bývá oblíbenou potravou ptáků a savců.
Zrající trsy se postupně odřezávají, plody sušíme. Nejlépe se skladují i se skořápkou, která se při pražení sama otevře. Mohou se jíst i syrové, ale častěji se praží a solí.
Významné jsou i množstvím obsažených sacharidů. Pistáciové ořechy obsahují 20% bílkovin, 40-60% tuků, 15% sacharidů. Jsou bohaté na omega-9 nenasycené mastné kyseliny, vitamin E, který přispívá k detoxikaci organismu, a vitaminu B1 a B3, nezbytné pro správnou činnost nervové soustavy a sliznic. Snižují riziko infarktu, žlučníkových kamenů i onemocnění cukrovkou. Ořechy snižují hladinu cholesterolu. Ořechy jsou také vhodný zdroj bílkovin. Ze všech ořechů, suchých plodů, dodávají organismu nejvíce železa, hojně draslíku, fosforu a vápníku.
Živiny: vitamín B1, vitamín B3, vitamín E, mangan, draslík, hořčík, vápník, bílkoviny, omega-9 mastné kyseliny,...
Blahodárné účinky: antioxidační, prospívá srdci, antivirové, čistící
Skladování: Pistáciové oříšky stejně jako ostatní ořechy jsou náchylné na žluknutí. Proto by se měly spotřebovat co nejdříve. Skladujte určitě při teplotě do 20°C a relativní vlhkosti do 70% . Nevystavujte slunečním paprskům.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.